Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy - do uczestników obchodów 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie

Uczestnicy i Organizatorzy
uroczystych obchodów
101. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie

 

Wielce Szanowni Kombatanci!
Szanowni Przedstawiciele Władz Państwowych i Lokalnych!
Żołnierze Rzeczypospolitej!
Czcigodni Duchowni!
Drodzy Państwo!

 

Obywatele wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej obchodzą dzisiaj jedno ze swoich największych i najbardziej radosnych świąt. To kolejna rocznica Wiktorii Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego. Piętnastego sierpnia składamy hołd naszym ówczesnym przywódcom, oficerom i żołnierzom, którzy 101 lat temu ocalili Polskę i Europę przed straszliwym losem. To tutaj, na przedpolach Warszawy, dzięki odwadze i determinacji Wojska Polskiego zatrzymał się pochód Armii Czerwonej, chcącej ponieść na cały świat rewolucję komunistyczną. 

Brak opisu obrazka

W połowie sierpnia 1920 roku plan ocalenia naszej stolicy i odwrócenia losów wojny opierał się na trzech głównych filarach: na kontruderzeniu generała Sikorskiego z terenu twierdzy Modlin, ofensywie oddziałów pod dowództwem marszałka Piłsudskiego znad rzeki Wieprz oraz na dostatecznie długim powstrzymywaniu naporu najeźdźców usiłujących zdobyć Warszawę. Bój o Radzymin, który w dniach 13 i 14 sierpnia zajmowali na przemian Sowieci i Polacy, były niezwykle zacięty. Wielu straciło wówczas wiarę w ocalenie Warszawy. Znamiennym tego przejawem była ewakuacja prawie wszystkich przedstawicielstw dyplomatycznych. Jednak utrudzeni żołnierze polscy oraz ich znakomici dowódcy nie zawiedli pokładanych w nich nadziei. Po ciężkich walkach w doszczętnie zniszczonym Radzyminie i jego okolicach, 15 sierpnia oddziały rosyjskie wycofały się. Od tamtego momentu agresorzy ze Wschodu coraz bardziej tracili inicjatywę, a wkrótce zmuszeni zostali do ucieczki.

Wynik tej przełomowej batalii niesie ze sobą ważne przesłanie: losy całych państw i narodów spoczywają w rękach konkretnych ludzi. Wielką historię może współtworzyć każdy, kto służąc najwyższym ideałom nie ogląda się na innych i na niezależne od siebie okoliczności; każdy, kto wiernie trwa na swoim posterunku i sumiennie wypełnia swoje powinności. Wyrażam nadzieję, że pamięć o bitwie pod Radzyminem będzie inspiracją dla wszystkich, którzy swoją codzienną pracą budują bezpieczeństwo i pomyślność naszej Ojczyzny – bądź to w mundurach, bądź to na polu nauki, oświaty, kultury, usług publicznych lub gospodarki.

Cieszę się, że upamiętnieniu radzymińskiej odsłony Bitwy Warszawskiej 1920 towarzyszy w tym roku bogaty i atrakcyjny program uroczystości oficjalnych oraz imprez towarzyszących. Ze szczególną satysfakcją przyjąłem wiadomość o planowanym symbolicznym rozpoczęciu budowy lokalnego Muzeum Bitwy Warszawskiej. Niech przyciąga ono jak najliczniejszych odwiedzających oraz umacnia historyczną i patriotyczną tożsamość miasta i gminy Radzymin. Wszystkim organizatorom i uczestnikom dzisiejszych rocznicowych obchodów przekazuję najserdeczniejsze pozdrowienia.

Cześć Poległym!

Wieczna chwała bohaterskim Obrońcom Ojczyzny!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

 

List odczytała minister Bogna Janke.


Brak opisu obrazka 

Brak opisu obrazka

 

Wersja XML